Uz državnu maturu i prijemni ispiti

Autor: Marijana Vekarić, 5. 3. 2009.

Iako od 2010. godine nitko od učenika neće moći upisati željeni fakultet bez položene državne mature, doznaje se da će 26 fakulteta uz maturu provoditi i prijemni ispit.

Na državnom maturi obavezno će se polagati hrvatski, strani jezik i matematika – na dvije razine, te jedan predmet po izboru.

No, na 26 fakulteta nitko se neće moći upisati na ukoliko ne položi i testove koje će provoditi sam fakultet, piše Jutarnji list.

Primjerice, kandidati za upis na Filozofski fakultet i Hrvatske studije uz položenu državnu maturu polagat će samo test intelektualnih sposobnosti.

Zagrebački Ekonomski fakultet odustao je od dodatnog prijemnog ispita, pa će uvjet za upis na Ekonomiju biti samo položena državna matura (iz sva tri predmeta učenici će morati imati položenu višu (A) razinu, izborni predmet mogu položiti po želji, no dodatno će se bodovati politika i gospodarstvo).

Učenici koji se žele upisati na arhitekturu uz maturu morat će proći i dodatnu provjeru iz crtanja, dok će Kineziologija provjeravati motoričke, a stomatologija manualne sposobnosti svojih kandidata.

Dodatnu provjeru organizirat će i sve umjetničke akademije u zemlji te učiteljski fakulteti. Zagrebački Fakultet prometnih znanosti za studij aeronautike organizirat će dodatnu provjeru zdravstvenih sposobnosti, a svi će kandidati za upis morati položiti i usmeni ispit iz engleskog jezika.

Za upis na studije medicine bodovat će se biologija, fizika ili kemija, no ako učenici polože sva tri predmeta to će im donijeti dodatne bodove.

Za oko 33 tisuće učenika koji će se 2010. upisivati na fakultet po novom modelu Ministarstvo će ove godine provesti probnu državnu maturu.

Pri Agenciji za znanost i visoko školstvo osnovan je i središnji prijemni ured, a prema riječima prof. dr. Vedrana Mornara, dekana FER-a, i jednog od članova povjerenstva za provedbu državne mature, u izradi je i informacijski sustav prijava, kako bi nakon položene eksperimentalne mature svaki učenik mogao vidjeti koje su mu realne šanse da upiše željeni fakultet, piše Jutarnji list.

Net.hr
04.03.2009.