Korizma

Autor: Marijana Vekarić, 27. 2. 2009.

Korizma je vrijeme od četrdeset dana prije Uskrsa...

Korizma je vrijeme od četrdeset dana prije Uskrsa, u znak Isusovog četrdesetodnevnog boravka i posta u pustinji, te sotonine kušnje. Pepelnica je dan na koji počinje korizma, a ove godine to je 25. veljače. Pepelnica se zove zato da što na taj dan za vrijeme mise svećenik po starom običaju posipa ili čini križ na čelu od pepela uz riječi: “Obrati se i vjeruj evanđelju. “  ili “Sjeti se da si prah i da ćeš se u prah vratiti“. Ovo vrijeme odricanja i pokore potiče nas da malo više razmišljamo o svojim grijesima i na kraju se istinski pokajemo za njih, da osjetimo kako je Isus za nas trpio i umro. Mnogi se u korizmi odriču nečega što im je drago, a da pritom ne mijenjaju svoje loše navike, ali naprotiv Isus nas poziva prvenstveno na odricanje od grijeha i tek kad se odrećemo grijeha bit će nam lakše odreći se onoga tjelesnog. Kroz korizmu smo pozvani na obraćenje, kako kaže sv. Pismo:
OBRATITE SE I VJERUJTE EVANĐELJU!“
Vrhunac korizme je Uskrs, kršćanski najveći blagdan po kojemu se u potpunosti ispunilo sv. Pismo i proroci, u kojemu je sažeta tajna naše vjere, zbog kojega smo pošli Isusovim stopama. Pa uskrsnimo i mi zajedno s Isusom, neka se od ovog grešnog čovjeka rodi novi čovjek, bolji čovjek koji će slijediti Isusa.
“Ustanite, hajdemo“