ŠTO JE DRŽAVNA MATURA?

Autor: Marijana Vekarić, 13. 2. 2009.

Državnu maturu polažu učenici četverogodišnjih srednjih škola. Uvodi se najranije u školskoj 2008./09. godini.

Zamjenjuje postojeću gimnazijsku maturu, odnosno završni ispit u četverogodišnjim strukovnim i umjetničkim školama.
Državna matura za učenike gimnazija je državni ispit kojim se stječe srednja školska sprema i svjedodžba o završenom gimnazijskom obrazovanju. Položenom državnom maturom pristupnici dokazuju da su dosegli nacionalne standarde znanja i osposobljenosti koja se očekuju od polaznika gimnazijskih programa.
Preduvjet za pristupanje državnoj maturi u gimnazijama je dobivena školska svjedodžba o završenom četvrtom razredu gimnazije.
Državna matura u gimnazijama se sastoji od tri dijela: općeg dijela, izbornog dijela i maturalnog rada.
Državna matura će se uvesti u gimnazijama u školskoj godini 2008./09., a u četverogodišnjim strukovnim i umjetničkim školama u školskoj godini 2009./10.
*       Školska godina 2005./06.:
Prvi  nacionalni ispiti hrvatskog jezika, matematike i engleskog jezika za sve učenike 1. razreda gimnazija.  Svrha nacionalnih ispita je priprema učenika i nastavnika za državnu maturu.
*       Školska godina 2006./07.:
Nacionalni ispiti iz obveznih maturalnih predmeta za sve učenike 1. i 2. razreda gimnazija, kao i za učenike 1. razreda četverogodišnjih strukovnih škola.
*       Istovremeno se s učenicima 4. razreda provode pred testiranja zadataka iz svih nastavnih predmeta.

Više možete saznati na:  http://drzavnamatura.skole.hr/matura