Stipendije

Autor: Marijana Vekarić, 23. 1. 2009.

STIPENDIJE

Štosu stipendije?
Stipendije su oblik financijske pomoći koji se dodjeljuje pojedincima za potrebe njihova obrazovanja, profesionalnog usavršavanja ili istraživanja. Stipendije se dodjeljuju na temelju akademskog uspjeha, posebnih talenata (sport, izvedbene umjetnosti), socijalnog statusa ili pripadnosti određenoj društvenoj ili etničkoj skupini.
Stipendije mogu biti potpune ili djelomične. Potpune stipendije pokrivaju troškove školarine, smještaja, hrane, osobnih troškova te dodatnih studijskih materijala, dok djelomične stipendije pokrivaju jedan ili višenavedenih troškova, ali ne sve.
Tkododjeljuje stipendije?
Stipendije dodjeljuje čitav niz institucija i organizacija iz svih sektora društva – vladinog, nevladinog i privatnog. Među njima su najčešće:
  • visoka učilišta
  • tijela državne ili lokalne vlasti (vlade, ministarstva, županije/pokrajine, gradovi)
  • međunarodne organizacije
  • zaklade
  • nevladine organizacije
  • privatne tvrtke
Iznos stipendije: 400,00 kuna mjesečno za đake, 1.000,00 kuna mjesečno za studente, naknade dijela troškova školarine poslijediplomskih studija u iznosu od 7.000,00 kuna
Rok za prijavu: listopad
Trajanje stipendije: tijekom redovitoga srednjoškolskog obrazovanja, redovitoga sveučilišnog i stručnog studija