PLAVI DAN

Autor: Vanja Bjelopera, 26. 3. 2015.

PLAVI   DAN

Škole uključene u projekt SEMEP obilježavaju PLAVI DAN na inicijativu Pomorske škole Bakar. Upravo je more plava njiva kojom plove generacije ribara, ti ratari plavih prostranstava već stoljećima žive od morskih plodova – riba. I danas, riba ima vrlo važno gospodarsko značenje u Republici Hrvatskoj.

Nije zanemariva ni činjenica da je potrebno probuditi ekološku svijest građana kako bismo sačuvali taj naš plavi dragulj i nastavili još dugo živjeti  u simbiozi. Jer, dokle se mi budemo brinuli o moru, more će se brinuti o nama.

Osim gospodarske, riba ima i važnu prehrambenu funkciju. Danas se zna da je mediteranska prehrana, koja podrazumijeva velike količine ribe, jedna od najzdravijih na svijetu.

Tradicijski i povijesno vezani smo uz more, a nalazimo se u situaciji  u kojoj djeca ne poznaju vrste riba. Prosječni Hrvat godišnje pojede manje  ribe od, primjerice, bliskog nam susjeda Talijana .

Svjedoci smo problematike balastnih voda i mogućnošću unosa novih vrsta u osjetljivo i zaštićeno Jadransko more. Problem je i zaštita velikog broja brodova i jahti zaštitnim podvodnim premazima punim teških metala.

Zbog svega navedenog našli smo prostora i uvidjeli potrebu za dodatnom edukacijom i popularizacijom mora, među djecom, mladeži, ali i širom zajednicom.

Ponukani ovom činjenicom, došli smo na ideju da obilježimo dane mora, riba, ribara, prijatelja mora, svih onih koji su sudbonosno vezani uz more, u dvije riječi

Plave dane.

Za prvi Plavi dan, obilježen 2007. godine odabrali smo temu „Dan riba“,

2008.g.- „Dan soli“, 2009. g.- „Alge“, 2010. g.- „Školjke“,

2011. g.- „Rakove Jadrana“, 2012. - „Koralji – ukrasi mora“, 2013. -Morske sisavce, 2014.- „Svjetionike Jadrana“, a ove godine „Morske kornjače“.

Krajnji cilj ove inicijative je da se na razini Republike Hrvatske obilježavaju i Plavi dani koji bi svake godine bili tematski vezani za jednu cjelinu, a s ciljem edukacije i popularizacije jedne od naših najvećih vrijednosti - našega mora.

PLAVI DAN smo obilježili u Školi 20. Ožujka. Učenici 2.a razreda pripremili su prezentacije na temu MORSKE KORNJACE u Jadranu te napravili pano.