RADIONICA NA PILAMA

Autor: Vanja Bjelopera, 19. 11. 2014.

Maturanti Medicinske škole Dubrovnik, smjer farmaceutski tehničar-tehničarka,  išli su na radionicu  „Mala škola zaštite prirode“ u prigodi  obilježavanja „Svjetskog dana staništa“ 29. Iistopada 2014. Predavač nam je bio dipl. ing. šumarstva gosp. Vinko Pavlić. Govorio nam je o načinu „očitavanja“ zdravlja drva te kako zaštititi drvo od okoline. Pokazao nam je kako ispitati unutarnje stanje stabla.

Stroj  rezistans se prisloni  uz deblo i igla duljine 50 cm prodire u drvo. Ako je zdravo,  igla daje otpor, a ako je šuplje (trulo) nema otpora.

Drugi stroj je tomograf- radi na principu zvuka. Lupne se čekićem i zvuk se proširi deblom.

Ova ispitivanja su se vršila na stablu platana, otprilike starom 250 godina, na Pilama.

Član GSS-a, Lazar Badanjac , pokazivao nam je opremu za planinarenje i penjanje (po zgradama,stablima...)

Na dar smo dobili vrećice i prospekte. Bilo je jako poučno i interesantno. Nadamo se da će se netko od nas odazvati na njihov poziv priključenja klubu „Hrvatsko društvo Snježnica“