OBILJEŽEN DAN KRAVATE

Autor: Vanja Bjelopera, 20. 10. 2014.

Dan kravate obilježava se 18. listopada diljem Lijepe naše.

Dan kravate 18. listopada, kao snažna poruka vrijednosti ljudskih veza i obveza, komunikacije,  ljubavi i stvaralaštva, proglašen u Hrvatskom saboru 2008. godine na prijedlog  ustanove Academia Cravatica, zadobiva sve veću važnost u Hrvatskoj i svijetu.  Iskustva potvrđuju kako postupak i praksa vezivanja kravate i nošenje kravate, te općenito odgojno-obrazovni sadržaji o temi kravate pozitivno utječu na razvijanje kreativnosti, samosvijesti i identitetskih vrijednosti, uljudnosti i drugih pozitivnih osobina u procesu odgoja i obrazovanja djece i mladeži.

Naša Škola je  po prvi put  obilježila Dan kravate. Prethodno smo obavijestili  učenike o simboličkom i povijesnom značaju kravate. Dio mladih se ohrabrio i došao u školu noseći marame vezane u čvor ili "krovate" (dubrovački izraz za kravatu). Neki nastavnici i ravnateljica također. Koristeći bijele plahte, vezali smo kravatu oko zgrade Škole i ukrasili lovorovim listom te amblemima Škole. Veseli nas što se popularizira kravata i upoznaje mladost da je i to jedno od djela Hrvata.

DSCF0298.JPG (626.15 KB)