FRANCUSKA

Autor: Vanja Bjelopera, 3. 10. 2014.

Sudjelovanje na konferenciji " Assises Jeunes & Méditerranée" (Susret mladih Mediterana)  u periodu od 23. do 26. rujna 2014.,  Villefranche-sur-mer, predstavljajući Republiku Hrvatsku - zemlju domaćina susreta.

Ovaj susret tradicionalno se odvija već 15 godina s ciljem  osvješćivanja i poticanja mladih ljudi na razne aktivnosti u svrhu očuvanja okoliša i poboljšanja sadašnjeg stanja kako bismo svi zajedno uživali u što čišćem  i ljepšem Mediteranu te ga sačuvali za buduće generacije. Tako svake godine brojna mladost i njihovi mentori iz cijelog Mediterana (Francuska, Italija, Španjolska, Grčka, Tunis, Alžir, Malta itd.) dolaze krajem mjeseca rujna na Azurnu obalu kako bi predstavili projekte na kojima rade, izmijenili ideje, iskustva, predložili razne aktivnosti, udružili se s jednim ciljem - očuvanje bogate prirodne i kulturne baštine Mediterana.Svake godine odabire se jedna od zemalja koja će biti zemlja domaćin , a tu  čast je ove godine  imala Republika Hrvatska koju su predstavljali Jelena Basta, Institut Plavi svijet, dr.sc. Nenad Jasprica, Institut za  more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku, Marina Rudenjak-Lukenda i učenici ispred Medicinske škole Dubrovnik

Zahvaljujući toj činjenici, dobili smo priliku promovirati Republiku Hrvatsku i Dubrovnik, njenu kulturno-tradicionalnu baštinu i mnoge prirodne ljepote, koje su ostale sudionike ostavile bez daha. Gosp. Richard Chemla,  ravnatelj Centra za istraživanje mora,  u svom pozivu navodi: “Delegacija mladih Medicinske škole Dubrovnik prethodnih je godina pokazala veliku dinamičnost i žar na našim susretima te nas uvjerila na spremnost  u organizaciji slijedećeg Susreta mladih i Mediterana od 23. do 26. rujna 2014. godine“.

Jelena basta je održala predavanje u svezi s aktivnostima zaštite i praćenja  morskih kralježnjaka u području sjevernog Jadrana, dupini i kornjače, dr.sc. Nenad Jasprica predavanje pod naslovom Zaštićena područja Republike Hrvatske, Marina Rudenjak-Lukenda predavanje 20. obljetnica UNESCO-ovog projekta SEMEP- međunarodne aktivnosti i projekt u Hrvatskoj. Takodjer, radionicu WORL CAFE s različitim temama u svezi s odgojem i obrazovanjem za održivi razvoj koja je zainteresila sve sudionike zbog aktivnog sudjelovanja u radu, te prezentaciji.

Učenici su predstavili projekt na temu  „Old medications“ odnosno „Stari lijekovi“. Tim projektom smo istaknuli problem odlaganja starih lijekova. Oni  se često zbog neadekvatnih i neosiguranih uvjeta za odlaganje,  zbog nepažnje,   miješaju s komunalnim otpadom ili  bacaju u vodu (kanalizaciju) i tako ulaze u okoliš, odnosno u hranidbeni lanac. Time oni predstavljaju opasnost biljnom i životinjskom svijetu, kao i čovjeku.

Posjetili smo Oceanografski muzej u Monaku  gdje je održano svečano zatvaranje susreta gdje smo dobili brojne pohvale i zahvale za dobro obavljenu organizaciju Susreta te  gromoglasni pljesak. Imali smo prigodu razgledti taj predivni muzej i akvarij. U akvariju se nalazi mnoštvo predivnih riba, mekušaca i ostalih stanovnika podmorja. Najzanimljiviji nam je  bio „bliski susret“s morskim psima koje smo mogli pomilovati. Ostali smo neozlijeđeni i presretni zbog tog iskustva. Vidjeli smo između ostalog i Turritopsis dohrnii-besmrtnu meduzu i Nautilus-indijsku lađicu, živi fosil koji preživljava na zemlji već oko 250 milijuna godina. Svima od srca preporučujem posjet ovom muzeju.

Idućeg jutra  zaputili smo se svojim domovima prepuni dojmova i lijepih sjećanja.