PLAVI DAN

Autor: Vanja Bjelopera, 25. 3. 2014.

PLAVI DAN

Tradicijski i povijesno vezani smo uz more, a nalazimo se u situaciji  u kojoj djeca ne poznaju vrste riba. Prosječni Hrvat godišnje pojede manje  ribe od, primjerice, bliskog nam susjeda Talijana .

Svjedoci smo problematike balastnih voda i mogućnošću unosa novih vrsta u osjetljivo i zaštićeno Jadransko more. Problem je i zaštita velikog broja brodova i jahti zaštitnim podvodnim premazima punim teških metala.

Zbog svega navedenog našli smo prostora i uvidjeli potrebu za dodatnom edukacijom i popularizacijom mora, među djecom, mladeži, ali i širom zajednicom.

Ponukani ovom činjenicom, došli smo na ideju da obilježimo dane mora, riba, ribara, prijatelja mora, svih onih koji su sudbonosno vezani uz more, u dvije riječi  Plave dane.

Za prvi Plavi dan, obilježen 2007. godine odabrali smo temu „Dan riba“, 2008. „Dan soli“, 2009.  „Alge“, 2010.  „Školjke“, 2011.  „Rakovi Jadrana“, 2012. „Koralji“– ukrasi mora“, 2013.„Morski sisavci“, a ove godine  tema je „Svjetionici Jadrana“.

U sklopu obilježavanja uključeni su učenici i stručnjaci iz spomenutih područja koji  svoja znanja i stavove iznose pred učenicima.

Krajnji cilj ove inicijative je da se na razini Republike Hrvatske obilježavaju Plavi dani koji bi svake godine bili tematski vezani za jednu cjelinu, a s ciljem edukacije i popularizacije jedne od naših najvećih vrijednosti - našega mora.

Plavi dan je obilježen 21. ožujka 2014. godine u Medicinskoj školi Dubrovnik. Učenici su nazočnima održali predavanje uz ppt na temu "Svjetionici našeg dijela Jadrana". Nakon toga, učenici prvih i drugih razreda imali su radionicu na istu temu. Radom u manjim skupinama, učenici su crtali svjetionike, a zatim upisali u njih tko su za njih "svjetionici" u životu.