Vjeronaučna olimpijada 2014.

Autor: Vanja Bjelopera, 21. 2. 2014.

Medicinska škola Dubrovnik 19. veljače  bila je domaćin Županijskog natjecanja iz vjeronauka- vjeronaučne olimpijade 2014., čija je ovogodišnja tema Katolička crkva i znanost- doprinos i odnosi.  Na natjecanju mogu sudjelovati učenici od 5. do 8. razreda osnovne škole te učenici svih razreda srednje škole.

Otvaranje natjecanja svojom su prisutnošću uveličali dubrovački biskup msgr. Mate Uzinić, generalni vikar Dubrovačke biskupije dr. sc. don Petar Palić i predstojnik Katehetskog ureda Dubrovačke biskupije mr. don Josip Mazarekić. U kratkom programu, učenici i profesori su pjevajući Pjesmu stvorova sv. Franje Asiškog  te izgovarajući stihove zahvalnosti Gospodinu u ime medicinskih, kozmetičkih, farmaceutskih, ekoloških i laboratorijskih sestara i tehničara, dojmljivo i snažno, predstavili humano poslanje i ozračje Škole.  Obraćajući se okupljenima, otac biskup se zahvalio na dobrodošlici istaknuvši kako se  život i djelovanje sv. Franje doista mogu povezati s različitim dimenzijama Škole. Podsjetio je i na riječi pape Franja kako Crkva ne bi trebala nalikovati raskošnom dvorcu nago poput poljske pokretne bolnice „ići za ranjenima“, prilaziti ljudima, pomagati i duhovno ih liječiti. Mladim budućim zdravstvenim djelatnicima biskup je poručio neka uvijek imaju na umu kako pristupaju i služe Čovjeku, bez obzira na njegovu boju kože, godine, vjeru, nacionalnost, a zahvalio se i što su se brojni učenici Škole aktivno uključili kao animatori i volonteri u skorašnji Susret katoličke mladeži.

Učenici su i nasmijali biskupa darovavši mu tlakomjer za uspomenu na Medicinsku školu i ovaj dan.

Na kraju se biskup osvrnuo i na temu ovogodišnje olimpijade istaknuvši kako znanost i vjera nisu međusobno suprotstavljene, nego se međusobno nadopunjuju te podsjetio kako su brojni veliki znanstvenici snagu za rad pronalazili upravo u vjeri.

Pred sam početak natjecanja, biskup je blagoslovio natjecatelje poželjevši im sreću, blagoslov i fer- plej.