Akcija crvenog križa

Autor: Vanja Bjelopera, 21. 2. 2014.

AKCIJE CRVENOG KRIŽA

Volonteri Crvenog križa u OŠ Lapad

Učenici 7. i 8. razreda OŠ Lapad imali su priliku naučiti osnove pružanja prve pomoći unesrećenima zahvaljujući mladim volonterima Crvenog križa Dubrovnika, mahom učenicima 4.b razreda naše Škole. Učenici su pozorno pratili zanimljiv sat na kojem je teoretski dio predstavila Antonija Merčep, učenica 3. razreda srednje škole, inače bivša učenica lapadske škole. Praktični dio bio je i dramatski osmišljen te je privukao veliku pozornost učenika. Volonteri Krešo, Ivana , Mihaela, Ivana i ostali izveli su nekoliko praktičnih vježbi i prikazali kako pružiti prvu pomoć pri nesvjestici, opeklinama 2. stupnja te kako sanirati strano tijelo i iščašeni zglob. Znanje koje su učenici pokazali u kvizovima nakon predavanja potvrđuje da je ovo predavanje bilo itekako korisno i da su ga učenici pažljivo pratili. Smatramo kako je ovakva predavanja potrebno ponavljati i više puta tijekom godine jer su znanje i vještine  kako pomagati ljudima oko sebe u različitim nezgodama, u kojima je najbitnije ostati pribran i znati ispravno postupiti, vrijedne i korisne životne vještine. Osim u OŠ Lapad, predavanje i simulacija je održana i u OŠ Marina Getaldića. I u toj su školi  naše volontere učenici shvatili vrlo ozbiljno svjesni kako se nezgode ne događaju samo drugima.

SVJETSKI DAN BOLESNIKA

Mladi GDCK-a mjerili tlak i GUK

Povodom Svjetskog dana bolesnika mladi Gradskog društva Crvenog križa Dubrovnik, inače učenici 4.b razreda Medicinske škole,  mjerili su tlak i šećer u krvi svim zainteresiranim građanima na trima lokacijama: gruškoj pjaci, pošti Lapad i Pilama. Najviše interesa za svoje zdravlje pokazali su umirovljenici, istaknuvši kako redovito prate i krvni tlak i šećer u krvi uz riječi: „Mora se, neke su godine.“  Naši strpljivi mladi volonteri posvetili su se svakoj zainteresiranoj osobi i pozorno objašnjavali postupke i moguće posljedice povišenog tlaka ili šećera te upozoravali o važnosti redovitog informiranja o mogućim bolestima te preventivnog provjeravanja vlastitog  zdravstvenog stanja. Na taj način ne štite samo sebe, nego i drugima ukazuju na taj, danas sve češći, problem.